Cca
4
minuty
čtení, k přečtení v sekci
Fototipy
Největší česká zásilková fotoslužba
Bez smartphonu neudělá dnes většina z nás už ani krok. Stal se naším věrným společníkem. Pokrok šel dopředu a kolikrát dnes už ani nepoznáme, zda byla ta či ona fotografie pořízená na mobil nebo na profesionální fotoaparát. Přinášíme proto tipy, jak na to, abyste dokázali své vzpomínky zachytit co nejkrásněji.
Telefon neustále berete do ruky a různě s ním manipulujete. Není proto divu, že na něm ulpívají otisky prstů, prach a jiné nečistoty. Vždy (!!!) se proto před focením přesvědčte, že máte perfektně čistou čočku. V ideálním případě s sebou noste speciální měkký hadřík na čištění optiky. Postačí však čočku vyčistit třeba jen cípem bavlněného trika.
Asi to znáte sami. Na dovolené si uděláte fotografii před snově vypadajícím panoramatem. Při pohledu na hotovou fotku však často přichází velké zklamání. Na fotce se vyskytne něco, co jste tam skutečně mít nechtěli, třeba otevřené dveře na toaletu, dopravní značka přímo za vaší hlavou, odpadkový koš vedle vás a podobně. Vždy se proto před focením alespoň rychle rozhlédněte, zda na scéně nepřekáží něco nevzhledného.
VÍTE TO? Pro focení pozadí je dobré vyzkoušet funkci PORTRÉT. Zatímco pozadí bude rozostřené, vy budete na fotografii krásně ostří a skvěle vyniknete. Dojem z takové fotografie je pak úplně na jiné úrovni.
Raději vždy udělejte krok vzad a dejte tak fotografii dostatek prostoru. Ústřední motiv by se totiž nikdy neměl “lepit” na okraj. Většina fotoaparátů také nabízí nejen funkci ZOOM (kterou nedoporučujeme používat), ale také funkci oddálení. Díky tomu získáte širokoúhlý pohled. Při snaze o zachycení ústředního motivu je důležitá také práce se světlem. Zjistěte, zda váš telefon umožňuje, aby se dané místo při klepnutí prosvětlilo.
Rozmazaná fotka je k ničemu. Z toho důvodu je vždy maximálně důležité, abyste drželi telefon pevně v obou rukou. Zajistíte tak stabilitu a vyhnete se tak otřesům.
VÍTE TO? Na trhu jsou k dostání i stativy pro mobily. Nejen že vám pomohou zajistit stabilitu, ale také s jejich pomocí můžete snadno vyfotit sami sebe, jako by vás fotil někdo jiný.
Děti a lidi menší než jste vy doporučujeme vždy fotografovat z úrovně očí. Díky tomu bude objekt působit větší a celý záběr bude mnohem autentičtější. S perspektivou si můžete krásně hrát a zkoušet, co vypadá nejlépe. Zkoušejte proto různé scény fotit z různých výšek.
Zlatý řez (též pravidlo třetin) je velmi využívaný, protože díky němu působí obraz harmoničtěji. Podle tohoto pravidla by neměl být hlavní objekt ve středu obrázku, ale měl by být posunutý mírně do strany. Na některých telefonech je možné si zobrazit mřížku jako vodítko a rozdělit si podle ní fotografii. Hlavní objekt by pak měl být na průsečíku dvou čar nebo podél jednotlivých přímek.
Pokud se fotoaparát na svém chytrém telefonu naučíte správně používat, už nikdy nebudete muset za profesionálním fotografem. Vaše fotky budou totiž k nerozeznání od těch profesionálních. Vaše dílo následně nezapomeňte zvěčnit ve fotoknize nebo jej nechat vyvolat v podobě jednotlivých fotografií. Není totiž nic lepšího než radost, když vám dorazí obálka s vašimi vzpomínkami.