Tipy pro dechberoucí snímky blesků
Cca 3 minuty čtení, k přečtení v sekci Fototipy

Dechberoucí snímky blesků

Ačkoli mohou být blesky nebezpečné, mají na nás zvláštní vliv a ve starých dobách byly považovány za dílo bohů. Proto není překvapením, že se mnoho fotografů snaží tento přírodní úkaz zachytit svými fotoaparáty. Pokud jste i vy podlehli kouzlu blesků, rádi vám poradíme, jak na to, a poskytneme bezpečnostní tipy. Přestože je fotografování blesků technicky náročné, s několika triky je možné vytvořit úchvatné snímky.

Správná příprava

Pokud se chcete vydat na lov blesků, musíte nejprve vědět, kdy a kde se bouřka objeví. Velmi užitečný může být například meteoradar, kde můžete sledovat bouřky na živé mapě ve svém chytrém telefonu. Sledujte bouřkové aktivity v regionu a vyberte si místo s volným výhledem na oblohu. Dbejte na svou bezpečnost a vždy udržujte dostatečný odstup od blesků.

Vhodné vybavení

Pro optimální fotografie bouřky potřebujete fotoaparát s možností manuálního nastavení a stabilní stativ. Důležitý je režim dlouhé expozice a nabitá baterie, protože při dlouhé expoziční době se baterie rychle vybíjí. Pokud je to možné, použijte dálkovou spoušť nebo samospoušť, abyste minimalizovali chvění fotoaparátu. Pro zachycení celé oblohy a tím i mnoha blesků na fotografii je nejvhodnější širokoúhlý objektiv.

Správná nastavení fotoaparátu

Neexistuje jedno „správné“ nastavení fotoaparátu pro fotografování blesků, protože každá bouřka, prostředí a světelné podmínky se liší a také každý fotoaparát je jiný. Následující rady, jak by mohlo vypadat vhodné nastavení fotoaparátu pro fotografie blesků, berte jen jako doporučení a řiďte se hlavně vlastními zkušenostmi se svým přístrojem.

  • Vypněte automatické ostření a zaostřete ručně.
  • Doba expozice by měla být mezi 5 a 30 sekundami.
  • Nastavte hodnotu ISO na přibližně 100 a zkoušením najděte vhodnou hodnotu ISO pro danou bouřku. Dbejte na to, aby hodnota byla co nejnižší, abyste se vyhnuli šumu na pořízené fotografii.
  • Vyberte clonu mezi f8 a f11. U clony platí zásada, že čím delší je expoziční čas, tím více musí být clona zavřená. Pozor ale, příliš zavřená clona často nezachytí blesky optimálně. Proto byste clonu měli nastavit maximálně na f16. Při silné bouřce s jasnými blesky platí ale výjimka. Zvolte krátký expoziční čas a zavřete clonu. Tím by se vám mělo podařit zmrazit blesk a zároveň zachytit dostatečné detaily bez přeexponování. Při méně silné bouřce zvolte opačné nastavení.
  • Pokud to váš fotoaparát umožňuje, fotografujte v režimu RAW. Jinak vyberte JPEG s nejnižší kompresí.

Zůstaňte trpěliví

Umění trpělivosti je při fotografování blesků velmi důležité. Často musíte udělat několik desítek až stovek snímků, než zachytíte ten jeden dokonalý blesk. Využijte čekání mezi blesky k úpravě nastavení a optimalizaci snímku.

Myslete na svou bezpečnost

Při fotografování blesků vždy myslete na svou bezpečnost. Vyhledejte úkryt v bezpečné oblasti, abyste se chránili před nepříznivými povětrnostními vlivy. Vyhněte se kovovým konstrukcím nebo jiným potenciálním hromosvodům. Nejbezpečnější je fotit z auta nebo domu.

Fotografování blesků je vzrušující a náročný způsob fotografování přírody. Připravte se dobře, vyberte správné vybavení a experimentujte s nastavením, abyste zachytili krásu a energii blesků na jedinečných snímcích. Přejeme vám hodně radosti a úspěchů.

Perfektní fotografii blesku byste měli následně zvěčnit na fotoobrazu, například jako Foto za akrylátovým sklem nebo Foto na hliníkové desce, protože tak vaše fotografie vynikne nejlépe.

Sdílet příspěvek
Přihlášení k odběru bulletinu
Přihlášení k odběru bulletinu

Nenechte si uniknout skvělé nabídky!

Přihlaste se k odběru bulletinu a získejte informace z první ruky. O čem?

  • O super akcích a slevách
  • O nových produktech
  • O zajímavých novinkách
  • O soutěžích

Odhlásit odběr můžete kdykoliv kliknutím na odkaz v bulletinu.
Jak nakládáme s vašimi daty se dočtete na stránce Ochrana osobních údajů.